Noc kostelů v uniformě

Vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech a vojenská kaple sv. Barbory v Hranicích otevřely své brány návštěvníkům 25. května 2018 při letošní „Noci kostelů“.

Lurdy – MÍR NA ZEMI

Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst ve francouzských Lurdech již po šedesáté hostilo vojáky, kteří se na toto místo pod zasněženými vrcholky Pyrenejí přišli modlit za mír, za své zemřelé kolegy, za usmíření a na mnoho dalších úmyslů jak sdílených tak soukromých. Pouti se účastnila i stočlenná delegace Armády České republiky vedená armádním generálem Josefem Bečvářem.

Vzpomínková bohoslužba za zemřelé příslušníky Vojenské policie

Dne 15.března 2018 se ve vojenském kostele Jana Nepomuckého v Praze konala pietní bohoslužba věnovaná památce vojenských policistů z dnes již neexistujícího Útvaru speciální operací (SOG) Vojenské policie Milana Štěrby a Jiřího Schamse zesnulých na následky útoku  sebevražedného atentátníka v roce 2008 v afghánském městečku Gerešk.

Vzpomínková lavička válečných veteránů se vydala na cestu do Velké Británie

Dnes ve 13 hodin požehnal ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech vojenský kaplan Posádkového velitelství Praha mjr. Petr Fiala poutníkům. Ti v rámci akce "Cesta poděkování, úcty a pokory" odhalí 11. listopadu 2017 v Den válečných veteránů na hřbitově Brookwood ve Velké Británii vzpomínkovou lavičku válečných veteránů. Tento hřbitov je místem posledního odpočinku našich vojáků, kteří se za 2. světové války zapojili do bojů o Británii i osvobození Evropy.

Ekumenická bohoslužba za vlast

Kaple svaté Barbory v areálu kasáren v Hranicích se stala dne 24. října 2017 místem modlitby za naši vlast. Ekumenickou bohoslužbu u příležitosti 99. výročí vzniku samostatného československého státu společně připravili duchovní sedmi křesťanskch církví z Hranic a okolí. Mezi ně patřili i hraničtí vojenští kaplani kpt. Daniel Waclawek z velení 7. mechanizované brigády a npor. Rostislav Strojvus, kaplan 71. mechanizovaného praporu.

Pastorační centrum v Lulči ožilo dalším koncertem

Dne 15. září 2017 se v Pastoračním centru Duchovní služby AČR v Lulči uskutečnil již tradiční zářijový promenádní koncert, tentokrát Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Mezi prvořadé povinnosti tohoto renomovaného tělesa patří zajištění hudebního doprovodu při všech státních ceremoniích na Pražském hradě. Hudebně doprovází především průběh státních návštěv prezidentů a čelných představitelů zemí pozvaných prezidentem republiky a také se účastní spolu s čestnou jednotkou Hradní stráže nástupních audiencí velvyslanců.

Řeka jako symbol plynutí života

V měsíci červenci a srpnu uspořádali vojenští kaplani etické semináře u 15. ženijního pluku. Cvičilo se na řece Morava. Etický seminář byl organizován jako třídenní výcvik s plavbou na řece. Ta měla sloužit jako symbol plynutí života a času.

Bohoslužba vyslání Michala Balka

Dne 22. srpna 2017 byl nový vojenský kaplan kpt. Mgr. Michal Balek, duchovní Československé církve husitské, pověřen službou v Armádě ČR. Při bohoslužbě vyslání složil nový vojenský kaplan 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice slib vojenského kaplana do rukou kardinála Dominika Duky, předsedy České biskupské konference a Daniela Ženatého, předsedy Ekumenické rady církví.

Stránky

Subscribe to kaplani.army.cz RSS

Nahoru