Home page > Aktuality > Advent po vojensku

Advent po vojensku

Advent je období, které začíná čtyři neděle před vánočními svátky. Pro křesťany je to čas očekávání příchodu Spasitele. Zároveň tuto dobu provází mnoho tradic a symbolů. Jinak tomu není ani mezi vojáky a vojenští kaplani na mnoha místech adventní zvyky i setkávání lidí aktivně podporují.

Například ve Vyškově již několik let na začátku adventu připravují kaplani bohoslužbu, při které žehnají adventní věnce v místní vojenské kapli. Na mnoha místech si i vojáci připomínají svátek sv. Mikuláše rozdáváním drobných dárků v kostýmech Mikuláše, anděla a čerta. Advent je časem pro neformální setkání kolegů i možností navštívit koncerty např. ve vojenském kostele. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha se již od dob Karla IV. konají adventní ranní mše s chorálním zpěvem nazývané Roráty. Kardinál Dominik Duka pozval na roráty vojáky a 12. prosince 2018 sloužil mši za ně i jejich rodiny. Na bohoslužbu začínající v 6:30 hod. přijeli mimo vojáků, kteří slouží v Praze, i vojáci z letecké základny Čáslav.

Advent končí 24. prosince, kdy půlnoční bohoslužbou začíná doba vánoční. Na půlnoční Vás zveme do vojenského kostela sv. Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech od 23:59 hod., celebrovat ji bude vojenský kaplan Petr Šabaka.

Fotogalerie

Nahoru