Home page > Aktuality > Čeští vojáci vzpomínali na slovenské kolegy, kteří zahynuli při pádu letadla

Čeští vojáci vzpomínali na slovenské kolegy, kteří zahynuli při pádu letadla

Ve čtvrtek 19. ledna se ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze konala zádušní mše svatá k uctění památky 42 slovenských vojáků a pracovníků ministerstva obrany, kteří v lednu 2006 tragicky zahynuli při pádu vojenského letadla během návratu z mise KFOR v Kosovu.

„Dlouho jsem měl pocit, že jsem své kamarády opustil. Nechal ve štychu. Trápilo mne to – měsíce, roky. Chtěl jsem jít tam, kam šli oni. Myslel jsem si, že jsem je zradil. Jakákoliv pomoc, i ta moje na místě, kde vyhasínaly jejich životy, byla marná. Ve snech je vidím. Stojí v hloučku, smějí se. Jsou veselí, v dobré náladě. Tak, jak je znám.“ Vzpomíná v knize „AN – 24 nedoletěl“ kapitán Martin Farkaš na své slovenské kolegy. On jediný leteckou nehodu přežil.

Nejen společná historie

Ani příslušníci Armády České republiky i po jedenácti letech od události nezapomínají. Vždyť se Slováky je pojí nejen část historie, ale i vojenské služby. To potvrzují i slova generálmajora Petra Mikulenky, zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitele Společného operačního centra MO: „Setkáváme se na úrovni nejvyšších představitelů obou armád, spojuje nás i společný výcvik. V letech 2002 až 2005 působil v Kosovu česko-slovenský prapor. Právě zde vznikla mnohá přátelství, která pokračovala i po roce 2006, kdy se začala psát historie samostatného kontingentu Armády ČR. Slováci nám byli a stále jsou nablízku.“

Zádušní mši celebroval hlavní kaplan Armády České republiky plukovník Jaroslav Knichal. I on je jedním z těch, kteří prošli misí KFOR, konkrétně jako člen 9. kontingentu AČR. Na slovenské kamarády vzpomíná rád: „Na základně Šajkovac jsme se potkávali prakticky denně. A pokud se mne ptáte na přátelství? Ano. To jedno pokračuje dodnes, a to s vojenským psychologem kapitánem Peterem Gažem.

Záštitu nad akcí, kterou z podnětu Společnosti generála M. R. Štefánika organizují slovenské spolky sídlící v Praze, převzal velvyslanec v České republice Peter Weiss.

Autorka: podplukovnice Jolana Fedorková; převzato z www.army.cz

Fotogalerie

Nahoru