Home page > Aktuality > Lurdy – MÍR NA ZEMI

Lurdy – MÍR NA ZEMI

Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst ve francouzských Lurdech již po šedesáté hostilo vojáky, kteří se na toto místo pod zasněženými vrcholky Pyrenejí přišli modlit za mír, za své zemřelé kolegy, za usmíření a na mnoho dalších úmyslů jak sdílených tak soukromých. Pouti se účastnila i stočlenná delegace Armády České republiky vedená armádním generálem Josefem Bečvářem.

Ve dnech 18. až 20. května 2018 se v místech zjevení Panny Marie sešlo patnáct tisíc vojáků z takřka padesáti armád. Hlavní program začínal slavnostním defilé vojsk v podzemní basilice Pia X. a představením mnoha vojenských hudeb. Byla také zapálená mohutná svíce jako symbol světla, které prozařuje každou temnotu, jako symbol naděje vítězící nad každým zoufalstvím. Tato úvodní ceremonie byla zakončena vzájemným podáním si ruky na znamení snahy o vzájemné porozumění. Vždyť ten, kdo buduje přátelství, předchází konfliktům.

V sobotu dopoledne proběhl český program. Po společné fotografii na schodech Lurdské basiliky jsme zapálili krásnou svíci s prosbou za naše vojáky, za zraněné a padlé, za jejich rodiny, za naši vlast a mír. V kryptě basiliky celebroval mši hlavní kaplan plukovník gšt. Jaroslav Knichal. Poutníky pozdravil i náš velvyslanec  ve Francii Petr Drulák. Krátce před polednem jsme si prošli i jednotlivá zastavení křížové cesty. Odpoledne se vedoucí delegací zúčastnili pietního aktu a uctili položením kytice oběti válek. Světelný průvod uzavřel tento velice pestrý poutní den.

V neděli jsme se znovu všichni sešli v basilice Pia X. na slavnostní mši. Hlavním celebrantem byl francouzský vojenský biskup Antoine de Romanet.

Můžeme tak na závěr konstatovat, že i tato mezinárodní vojenská pouť do Lurd pomáhá navazovat přátelství, obrušovat hrany neporozumění a přispívat k budování míru. Ostatně „Mír na zemi“ bylo i heslo tohoto jubilejního ročníku.

Autor: vojenský kaplan kapitán Petr Šabaka

Fotogalerie

Nahoru