Home page > Aktuality > Noc ve vojenském kostele

Noc ve vojenském kostele

Vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech byl 9. června 2017 otevřen do pozdních nočních hodin a přivítal několik stovek návštěvníků. Přilákal je program, připravený Duchovní službou Armády České republiky pro letošní „Noc kostelů“.

Návštěvníky přivítal vojenský kaplan Posádkového velitelství Praha a rektor vojenského kostela Petr Fiala. Vyzval přítomné k modlitbě za padlé a zemřelé a zapálil za ně první svíci. Návštěvníci vojenského kostela mohli v průběhu celého večera zapálit svíci právě u desky s touto modlitbou a vzpomenout na všechny, kteří svůj život obětovali při obraně života a svobody druhých lidí.

Pěvecký sboru Consortium Camerale Slanense program obohatil po hudební stránce několika vstupy. Historii kostela, freskovou výzdobu a patrona vojenského kostela návštěvníkům poutavě přiblížil architekt Michal Ibl, který výrazně pomáhá při obnově vojenského kostela a mnoho let svou prací přispívá k obnově dalších historických budov u nás i v zahraničí.

Vojenští kaplani celý večer vytrvale odpovídali na dotazy návštěvníků. Pozornost mnoha příchozích upoutala ukázka liturgických potřeb pro vojenské kaplany. Zaujala především polní kaple z roku 1915, zapůjčená pražskými jezuity.

„Potěšil mě zájmem, který dnes o program ve vojenském kostele lidé měli. Zažil jsem mnoho milých rozhovorů s návštěvníky. Odpovídal jsem na celou škálu dotazů od historie kostela přes službu vojenských kaplanů až po dnešní život vojáků," řekl po uzavření vojenského kostela kaplan Agentury personalistiky AČR a zástupce hlavního kaplana Miloslav Kloubek.

Fotogalerie

Nahoru