Home page > Aktuality > Vojenská policie si připomněla ve vojenském kostele deset let od úmrtí plukovníka Oskara Šverdíka

Vojenská policie si připomněla ve vojenském kostele deset let od úmrtí plukovníka Oskara Šverdíka

Pamětní deska, která bude připomínat bývalého velitele Velitelství ochranné služby plukovníka Oskara Šverdíka, byla představena ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze během vzpomínkové bohoslužby k desátému výročí úmrtí. Tu vedl kaplan Vojenské policie major David Tomčík, který byl nejen jeho kolegou, ale i kamarádem.

Vzpomínkové bohoslužby se zúčastnila rodina plukovníka Šverdíka, jeho kolegové a současní i bývalí příslušníci Vojenské policie v čele se současným náčelníkem Vojenské policie plukovníkem gšt. Miroslavem Murčekem. Během ceremonie byla představena pamětní deska, která bude umístěna na Velitelství ochranné služby Vojenské policie v Praze – Kbelích.

Měl přirozenou autoritu

Slova se ujal plukovník Jiří Roček, velitel Velitelství ochranné služby Vojenské policie. „Plukovník Šverdík byl skromný, ale představoval výraznou přirozenou autoritu. Jeho náhlé a nečekané úmrtí těžce zasáhlo nejen jeho rodinu, ale i všechny jeho kolegy. S úctou na něj vzpomínáme a vždy si ho poneseme v našich srdcích. Odpočívejte v pokoji, veliteli," uvedl Roček.

Následovala modlitba za padlé i zemřelé, při které si každý mohl připomenout nejen plukovníka Oskara Šverdíka, ale i všechny padlé a zemřelé vojáky a vojákyně.

Poctivý a pracovitý člověk

Vzpomínal na něj například štábní praporčík Zdeněk Hanák. Bývalého velitele popsal jako poctivého a pracovitého člověka. „Když jsem nastoupil k Vojenské policii, byl Oskar Šverdík náčelníkem dopravního oddělení na Velitelství Vojenské policie Praha. Byl neustále usměvavý a práci řešil s grácií jemu vlastní,“ řekl štábní praporčík s tím, že vynikal především tím, s jakým klidem a slušností řešil přidělené úkoly. Funkci velitele Velitelství Vojenské policie si zasloužil.

V podobném duchu hovořil i podplukovník Václav Marian. Při vzpomínce na něj se mu vybaví jeho pečlivost a dokonalá připravenost. „Byl to takový náš táta, uměl nám naslouchat,“ vysvětlil podplukovník Marian s tím, že Oskar Šverdík plánoval, že jako vojenský důchodce bude chodit na společné schůzky Vojenské policie a bude rekapitulovat vojenskou minulost. Osud tomu chtěl ale jinak.

To nejlepší předal synovi

Bývalý velitel Velitelství ochranné služby předával to nejlepší svému synovi – rovněž Oskarovi. „Tatínek byl velmi upřímný, přímý a to jak doma, tak v práci. Měl rád disciplínu, dodržoval termíny i stanovené plány. Byl zásadový. Když něco slíbil, tak to dodržel. Ke stejnému jednání se snažil vést i okolí,“ popsal Oskar Šverdík mladší, který svého tátu vnímal jako osobnost s velmi silnou přirozenou autoritou.

Text i fotografie jsou převzaty z www.army.cz . 

Autor: Michal Voska, Lucie Růžková

Fotogalerie

Nahoru