Home page > Aktuality > Vzpomínková bohoslužba za zemřelé příslušníky Vojenské policie

Vzpomínková bohoslužba za zemřelé příslušníky Vojenské policie

Dne 15.března 2018 se ve vojenském kostele Jana Nepomuckého v Praze konala pietní bohoslužba věnovaná památce vojenských policistů z dnes již neexistujícího Útvaru speciální operací (SOG) Vojenské policie Milana Štěrby a Jiřího Schamse zesnulých na následky útoku  sebevražedného atentátníka v roce 2008 v afghánském městečku Gerešk.

Bohoslužbu sloužil kaplan Hlavního velitelství Vojenské policie major David Tomčík, duchovní Církve československé husitské společně s kaplanem Velitelství Vojenské policie Olomouc kapitánem Romanem Lukášem z Církve českobratrské evangelické.

Společně s ministryní obrany Karlou Šlechtovou a Náčelníkem Vojenské policie brigádním generálem Pavlem Křížem si smutnou událost připomněli kolegové, kamarádi i příbuzní obětí.

V průběhu bohoslužby zazněla modlitba Duchovní služby AČR za padlé a zemřelé a ministryně obrany zažehla svíci u desky s textem modlitby. Pietní atmosféru bohoslužby doplnila hudba žesťového kvintetu Ústřední vojenské hudby a nádherná duchovní píseň Svatý Michaeli, archanděli s varhanním doprovodem.

„Za svoji odvahu bránit život, svobodu a důstojnost druhých obětovali Bosna a Regi svůj život. Nutno dodat, že Regi bojoval nejen o život svůj téměř dalších sedm let, ale pomáhal i druhým,“ uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová ve své řeči k přítomným.

 

 

  • V sobotu 17. března uplynulo deset let od tragické události, během níž v Afghánistánu přišel o život velitel skupiny speciálních operací policejních jednotek 2. kontingentu AČR SOG VP poručík i. m. Milan Štěrba zvaný „Bosna“. Zemřel na následky zranění utrpěných po útoku sebevražedného atentátníka v městečku Gerešk.
  • Těžce zraněn byl i starší instruktor skupiny speciálních operací policejních jednotek 2. kontingentu AČR SOG VP štábní praporčík i. m. Jiří „Regi“ Schams, který po následujících téměř sedm let s následky zranění statečně bojoval. Po krátké a těžké nemoci zemřel 7. ledna 2015 v Praze.
  • Poručíka i. m. Milana Štěrbu si rodina a přátelé připomněli i v sobotu 17. března v Malé Losenici na Žďársku, kde byla v budově bývalé školy odhalena na jeho počest pamětní deska.

 

Text: vojenský kaplan Roman Lukáš
Fotografie: Josef Trnka

Fotogalerie

Nahoru