Home page > Aktuality > Zádušní mše za slovenské kolegy

Zádušní mše za slovenské kolegy

Dne 18. ledna 2018 celebroval hlavní kaplana plk. Jaroslav Knichal ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze zádušní mši svatou za 42 příslušníků Ozbrojených sil Slovenské republiky, kteří tragicky zahynuli při letecké katastrofě 19. ledna 2006.

Tuto pietní vzpomínku iniciovala Společnost generála M. R. Štefánika ve spolupráci se slovenskými spolky v Praze a záštitu nad ní převzal slovenský velvyslanec v České republice Peter Weiss. Přidělenec obrany Slovenské republiky plk. Štefan Kovács na začátku bohoslužby zahájil čtení jmen zemřelých. Hlavní kaplan připomenul ve své promluvě, že zármutek je v takto těžkých chvílích přirozený, ale nelze u něho zůstat. Mějme naději a děkujme za vše dobré, co tito lidé v životě udělali. Na závěr bohoslužby promluvil pan velvyslanec Weiss. Hovořil o osobních vzpomínkách na tuto tragickou událost a poděkoval všem, kteří si do vojenského kostela slovenské vojáky přišli připomenout. Bohoslužby se zúčastnil zástupce náčelníka Generálního štábu - inspektor AČR genmjr. Jaroslav Kocián, ředitel odboru pro válečné veterány plk. gšt. Eduard Stehlík, čeští vojáci i Slováci žijící v Praze.   

 

Vojenský letoun se 43 osobami na palubě, který toho dne v odpoledních hodinách odstartoval z kosovské Prištiny, měl namířeno do Košic. Vezl domů vojáky vracející se z Kosova, kteří zde šest měsíců sloužili v zahraniční operaci KFOR. Několik stovek metrů od slovenských hranic, nedaleko maďarské obce Hejce, se však letoun zřítil. Během neštěstí na místě zahynulo 42 cestujících, mezi nimiž byly i tři ženy a generální vikář slovenské armády pplk. Michal Štang. Jako zázrakem přežil jeden z vojáků, npor. Martin Farkaš. Po nehodě byl na Slovensku vyhlášen 24hodinový státní smutek a slovenský ministr obrany Juraj Liška podal demisi. Poslední rozloučení s vojenskými poctami se pak za účasti tisíců lidí konalo v prešovské městské sportovní hale Jana Pavla II.  (převzato z www.inmemoriam.army.cz)

fotografie: E. Stehlík

Fotogalerie

Nahoru